23 kwietnia 2020

Czy warto kupić opony chińskie?

Zakup ogumienia od renomowanych światowych producentów to wydatek, który może mocno nadszarpnąć stan naszego portfela. Z tego powodu wiele osób szuka bardziej ekonomicznych rozwiązań. Sposobów na obniżenie kosztów jest wiele: opony bieżnikowane, ogumienie z niższej półki cenowej, wreszcie: opony chińskie. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się ostatniemu z wymienionych rozwiązań. Czy zakup opon z Chin faktycznie jest dobrym pomysłem? Sprawdźmy to.

Opony chińskie – co to takiego?
Zacznijmy od tego, że określenie „opony chińskie” używane jest nie tylko w stosunku do modeli chińskich producentów. W taki sposób zwykło się nazywać również ogumienie innych mniej znanych azjatyckich marek. Należy jednak zaznaczyć, że to, co zazwyczaj mamy na myśli mówiąc „opona chińska” nie jest tożsame z oponami międzynarodowych koncernów produkowanymi w Chinach. Wiele renomowanych marek europejskich i amerykańskich ma bowiem fabryki na terenie Państwa Środka ze względu na niższe koszty. Takie ogumienie niczym nie różni się pod względem jakości od egzemplarzy wytwarzanych w rodzimym kraju producenta.

Czym różnią się opony chińskie od produktów znanych marek?
Opony chińskie, czyli produkty mało znanych firm z Dalekiego Wschodu, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Szacuje się, że w takie ogumienie wyposażony jest już co trzeci samochód poruszający się po polskich drogach. Takie opony wytwarzane są z gorszych jakościowo mieszanek, a technologie stosowane do ich produkcji nie mają szans z tymi wykorzystywanymi przez światowych gigantów.

Zalety opon z Chin
Największą zaletą opon od chińskich producentów jest oczywiście ich cena. Takie ogumienie jest znacznie tańsze niż modele europejskich liderów branży oponiarskiej, dlatego może być dobrą alternatywą dla kierowców poszukujących przede wszystkim ekonomicznego rozwiązania. Pamiętajmy, że wszystkie egzemplarze, które zostały dopuszczone do sprzedaży na rynku europejskim muszą przejść odpowiednie testy. Jedynie te modele, które pozytywnie zakończyły badanie pod kątem wytrzymałości i osiągów mogą być sprzedawane na terenie UE. Opony chińskie charakteryzują się stosunkowo dużą wytrzymałością, dlatego wielu kierowców stosuje je zwłaszcza jako ogumienie letnie.

Wady opon z Chin
Pomimo tego, że chińscy producenci starają się stale ulepszać swój asortyment, wschodnie ogumienie nadal pozostaje daleko w tyle. Takie opony nie mogą się równać z egzemplarzami światowych marek. W testach jakości przeprowadzanych przez niezależne organizacje motoryzacyjne opony chińskie najczęściej osiągają bardzo słabe wyniki. Ich osiągi są w stanie dorównać jedynie modelom klasy budżetowej znanych producentów. Największymi wadami opon z Chin jest relatywnie długa droga hamowania oraz zwiększone ryzyko poślizgu podczas poruszania się na mokrej nawierzchni (tzw. aquaplaning).

Dla kogo opony z Chin?
Mając na uwadze fakt, że opony chińskie wykazują się gorszymi parametrami niż ogumienie największych światowych marek, nie należy jednak nadmiernie ich demonizować. Takie gumy w niektórych przypadkach mogą się bowiem okazać całkiem rozsądnym rozwiązaniem. Opony chińskie są dobrym wyborem dla tych, którzy jeżdżą samochodem jedynie okazjonalnie. Ogumienie budżetowe sprawdzi się również wtedy, kiedy pokonujemy niewielkie dystanse, mamy samochód klasy niższej i jeździmy głównie po mieście. Natomiast z chińskich zamienników w żadnym razie nie powinni korzystać właściciele aut sportowych, pojazdów segmentu premium i luksusowych samochodów z silnikami o dużej mocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *