26 maja 2020

Opony Run Flat – czy warto w nie zainwestować?

Opony Run Flat cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. I choć wielu kierowców nadal podchodzi do tej technologii sceptycznie, ilość sprzedanych w ostatnich latach egzemplarzy mówi sama za siebie. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zadawane przez niejednego pasjonata motoryzacji: czy warto inwestować w takie rozwiązanie?

Czym charakteryzują się opony Run Flat?
Run Flat to specjalny rodzaj ogumienia umożliwiający kontynuowanie jazdy na pewną odległość nawet po przebiciu. Takie opony posiadają specjalne wzmocnienia, dzięki czemu mogą utrzymać ciężar auta w momencie uszkodzenia.

Klasyfikacja opon Run Flat
Producenci ogumienia Run Flat korzystają z różnych technologii. W sprzedaży znajdziemy zarówno modele o wzmocnionej konstrukcji, jak też wersje z tzw. pierścieniem nośnym. W pierwszym przypadku opona posiada dodatkową wkładkę gumową umieszczoną w ściance bocznej. Takie rozwiązanie chroni przed gwałtownym spadkiem ciśnienia po uszkodzeniu. Z kolei modele z pierścieniem nośnym wyposażone są w specjalny szkielet wewnętrzny zapobiegający zapadnięciu się korpusu opony w chwili przebicia. Niektóre firmy oponiarskie oferują Run Flat w wersji samouszczelniającej, tzw. RTF. Gdy opona RFT ulegnie uszkodzeniu, warstwa uszczelniacza chroni przed utratą powietrza. Ogumienie umożliwiające kontynuowanie jazdy po przebiciu znajdziemy w asortymencie większości topowych koncernów oponiarskich, m.in. Bridgestone. Japoński gigant motoryzacyjny posiada w ofercie wiele modeli opon samonośnych, m.in. Turanza T005, Blizzak LM005 i Weather Control A005 (wszystkie wyposażone w technologię DriveGuard).

Opony Run Flat – w których samochodach sprawdzą się najlepiej?
Wielu producentów nowoczesnych samochodów decyduje się zastosować opony typu Run Flat jako ogumienie fabryczne. Takie ogumienie coraz częściej stanowi podstawowe wyposażenie samochodów wyższej klasy oraz luksusowych aut z silnikami o dużej mocy.

Zalety opon Run Flat
Ogumienie Run Flat jest doceniane zwłaszcza przez kierowców pokonujących długie trasy. Możliwość kontynuowania jazdy po przebiciu opony znacznie zwiększa wygodę i bezpieczeństwo podróżowania. Opony samonośne chronią przed utratą sterowności w momencie uszkodzenia bieżnika. Takie ogumienie może być używane zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Producenci stale rozszerzają swój asortyment o nowe modele sezonowe. Najwięcej korzyści daje używanie Run Flat w warunkach zimowych. Niektóre zagrożenia są ukryte pod śniegiem, dlatego znacznie łatwiej o uszkodzenie bieżnika.

Wady opon Run Flat
Pomimo oczywistych zalet technologii Run Flat, niektórzy właściciele samochodów nadal uważają, że jest to zbędny wydatek. Pojawiają się opinie, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś, bez czego spokojnie możemy się obejść. Pomimo że ogumienie samonośne pozwala kontynuować jazdę nawet po złapaniu przysłowiowego „kapcia”, to wcale nie znaczy, że jest bardziej odporne na przebicie niż tradycyjne opony. Co prawda używanie Run Flat zwalnia nas z konieczności wożenia ze sobą koła zapasowego, lecz nadal jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe. Na oponie Run Flat możemy przejechać określoną odległość (80 km) i to z prędkością nie wyższą niż 80 km/h. Po pokonaniu tej trasy tak czy tak czeka nas wizyta w serwisie wulkanizacyjnym. Dodatkowy problem stanowi fakt, że nie każdy warsztat posiada sprzęt niezbędny do wymiany tego rodzaju ogumienia. Kłopotliwe może być też to, że opon samonośnych najczęściej nie dostaniemy „od ręki” – na realizację zamówienia możemy czekać nawet kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *