8 czerwca 2020

Jak dobrać rozmiar opon do auta?

Nawet najlepsze opony prędzej czy później się zużywają. Dla wielu kierowców konieczność wymiany ogumienia stanowi przykry obowiązek. Zakup nowych opon często bywa dość kłopotliwy – zwłaszcza wtedy, gdy nie wiemy, jaki rozmiar pasuje do naszego samochodu. Postanowiliśmy nieco ułatwić naszym czytelnikom to zadanie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo dobierać opony.

Kiedy wymienić opony na nowe?
Kierowcy często nie są pewni, kiedy powinni zakupić nowy komplet opon. O przydatności ogumienia do użycia decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest głębokość bieżnika. Zgodnie z polskim prawem, minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm – zarówno dla ogumienia letniego, jak i zimowego. Jednak praktyka drogowa pokazuje, że nie należy czekać, aż opona zużyje się aż do takiego stopnia. Im bieżnik jest płytszy, tym osiągi opony są gorsze. Jazda na płytkim bieżniku zwiększa prawdopodobieństwo utraty przyczepności i wpadnięcia w poślizg (zwłaszcza na mokrej nawierzchni). Producenci zalecają, by wymieniać ogumienie wtedy, gdy głębokość bieżnika osiągnie 3 mm (dla letnich) lub 4 mm (dla zimowych).

Kliknij i wybierz opony do swojego samochodu >>> http://www.oponyprofi.pl/opony-do

Jak odczytywać oznaczenia na oponach?
Opony różnią się od siebie pod wieloma względami. Producent, cena, rodzaj bieżnika – to tylko niektóre z kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Równie ważne, a może nawet ważniejsze, są parametry techniczne. Firmy oponiarskie stosują specjalne symbole. Przymierzając się do zakupu nowych opon powinieneś wiedzieć, co oznaczają poszczególne liczby i litery. Najpopularniejszym modelem ogumienia w Europie jest 205/55 R16. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie takich opon szukasz. Jak należy odczytywać ten zapis? Na szczęście jest to dosyć proste. Znajdziesz tu trzy podstawowe informacje: szerokość bieżnika podaną w milimetrach (205), profil opony zapisany w procentach (55) oraz średnicę felgi podaną w calach (R16). Są to najważniejsze dane, których potrzebujesz podczas kupowania nowych opon. Jeśli rozmiar ogumienia zostanie dobrany niepoprawnie, może pojawić się problem z założeniem opony na felgę. Nieprawidłowo dopasowane opony mają także negatywny wpływ na sprawność samochodu. Dlatego aby nie narażać się na niepotrzebne ryzyko i zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta odnośnie rozmiaru opon dla danego pojazdu.

Indeks prędkości, indeks nośności
Ważnymi parametrami, które trzeba uwzględnić przy kupowaniu nowych opon, są indeks nośności i indeks prędkości. Pierwszy z nich wskazuje maksymalne obciążenie opony w trakcie jazdy się z największą dopuszczalną prędkością. Taką informację zapisuje się w formie liczby dwu- lub trzycyfrowej. Przykładowo: indeks nośności 82 oznacza 475 kg. Drugi parametr, czyli indeks prędkości, to maksymalna prędkość, z którą można jechać samochodem wyposażonym w dany model opony. Informacja jest podana w postaci litery (np. indeks prędkości H to 210 km/h). jak widzimy, obydwa parametry są ze sobą ściśle powiązane, a jeden wpływa na drugi.

Gdzie znaleźć informację o rozmiarze opony?
Rozmiar ogumienia najłatwiej odczytać po prostu ze starej opony. Producenci umieszczają takie oznaczenie na ściance bocznej. Jeśli nie możesz go znaleźć lub masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o pomoc pracownika serwisu wulkanizacyjnego lub sprzedawcę w sklepie motoryzacyjnym. Informację na temat rozmiaru opon pasującego do twojego samochodu znajdziesz także w instrukcji obsługi auta. Nie masz jej w wersji papierowej? Poszukaj w Internecie wersji PDF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *