6 maja 2022

Czy warto kupić opony całoroczne?

Standardem jest, że dwa razy do roku należy udać się do mechanika i wymienić opony, zgodnie z porą roku, na letnie lub zimowe. Niejednokrotnie zmiana pogody zaskakuje kierowców, zwłaszcza jeśli chodzi o zimę. Jazda na letnim ogumieniu, gdy temperatury są niskie, a na drogach leży śnieg lub przymarza deszcz jest nie tylko niekomfortowa, ale także niebezpieczna. Dlatego też należy bacznie obserwować pogodę i zmienić opony w odpowiednim momencie.
Pojawiła się jednak alternatywa – opony całoroczne, lub inaczej opony wielosezonowe. Spreparowane w sposób, który powinien pozwalać na jazdę na jednym komplecie opon przez cały rok, bez konieczności zmiany. Czy jednak jest to optymalne rozwiązanie? Czym charakteryzują się opony całoroczne? Czy to odpowiedzialny i opłacalny zakup?

Czym są opony całoroczne?
Opony całoroczne, lub inaczej wielosezonowe to ogumienie do samochodów, które w teorii powinno sprawdzać się w każdych warunkach pogodowych. Kilkadziesiąt lat temu podział na opony letnie i zimowe praktycznie nie istniał, więc na ogół wszyscy korzystali z opon uniwersalnych. Wraz z rozwojem technologii jednak samochody stawały się szybsze, zdolniejsze do bardziej dynamicznej, czy agresywnej jazdy, ale co za tym szło, rosły wymagania co do możliwości ogumienia. Rozwijała się też technologia tworzenia mieszanek gumowych i okazało się, że konkretne mieszanki dają o wiele lepsze rezultaty na suchych powierzchniach lub na mokrych, zachowują się lepiej w niższych bądź wyższych temperaturach i tak dalej. Tak powstały opony sezonowe i przez lata kierowcy dwa razy do roku dokonywali zmiany ogumienia w swoich samochodach.
Technologia jednak nadal się rozwija i opracowano już mieszanki, które radzą sobie dobrze niemal w każdych warunkach pogodowych. Czy będą one tak samo dobre latem, jak opony letnie i tak samo dobre zimą, jak opony zimowe? Raczej nie. Opony wielosezonowe opierają się o pewne kompromisy i nie sprawdzą się dobrze w przypadku każdego samochodu i każdego kierowcy.

Dla kogo opony całoroczne?
Wybór opon całorocznych musi być przemyślany. Warto przejrzeć dokładnie katalog dostępnych modeli, zapoznać się z informacjami na ich temat a także poszukać wyników testów. To właśnie wyniki testów powiedzą nam najwięcej na temat tego, czy dane opony wielosezonowe mogą być warte inwestycji, czy nie. Należy też mieć na uwadze, że nie na każdy rozmiar i nie na każde indeksy opon będzie równie szeroki wybór. Może okazać się, że do danego modelu samochodu istnieje bardzo ograniczony wachlarz opcji jeśli chodzi o opony całoroczne. Zanim więc zdecydujesz się na zakup tylko jednego kompletu opon do swojego samochodu, zrób rzetelny wywiad, by nie podjąć decyzji pochopnie.
Przyjmuje się, że opony całoroczne sprawdzą się o wiele lepiej dla kierowców „okazjonalnych”, w mniejszych samochodach i używanych głównie w mieście, a nie w trasie. Ponieważ opony całoroczne zużywają się nieco szybciej, niż sezonowe, w przypadku rocznych przebiegów już powyżej 10 tysięcy kilometrów i tak trzeba będzie je wymieniać raz na dwa-trzy lata, a to wiąże się z dużymi kosztami.
Należy też pamiętać, że opony całoroczne niekoniecznie będą sprawdzały się bardzo dobrze w ekstremalnych warunkach, takich jak duże mrozy i śnieżyce, bądź ekstremalne upały i gwałtowne ulewy. Nie znaczy to, że opony całoroczne nie są bezpieczne, jednak poziom tego bezpieczeństwa, a także komfort jazdy w trudnych warunkach może być niższy na ogumieniu wielosezonowym. Dlatego też, jeśli jeździsz absolutnie niezależnie od pogody, dużo lepiej sprawdzić się mogą opony przeznaczone na dany sezon. Opony całoroczne będą natomiast świetnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy jeżdżą niewiele i unikają jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Dodatkowo takie rozwiązanie zaoszczędzi nieco czasu i pieniędzy, jeśli chodzi o wymianę kół, czy ich przechowywanie.

Czy opony całoroczne są opłacalne?
To, czy opony całoroczne są optymalnym rozwiązaniem pod względem finansowym również zależy od tego, jak użytkowany jest samochód. Opony wielosezonowe są nieco droższe niż opony letnie i zimowe. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że w przypadku opon na dany sezon dwa razy w roku trzeba udać się do mechanika na wymianę ogumienia, co również kosztuje. W przypadku opon całorocznych zaleca się jedynie wyważenie ogumienia raz w roku, co nie stanowi dużego wydatku. Ocenia się, że, biorąc pod uwagę koszty zakupu, wymiany, utrzymania i przechowywania ogumienia, a także to, jak często trzeba dokonywać zakupu zupełnie nowego kompletu opon, wybór opon całorocznych może być około 150zł tańszy w skali roku, niż w przypadku posiadania dwóch kompletów ogumienia, dedykowanych na poszczególne sezony.
Różne są również ceny opon. W przypadku opon całorocznych lepiej nie oszczędzać, i jeśli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zainwestować w modele z wyższej półki – będziemy mieć wówczas pewność, że ogumienie rzeczywiście nie zawiedzie nas, niezależnie od warunków pogodowych. Dlatego też tak ważne jest by przejrzeć wyniki testów i porównać różne opony całoroczne, aby wybrać model najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.
Wiele zależy jednak ponownie od tego, jak często i jak dynamicznie jeździmy. W przypadku wyższych przebiegów opony będą oczywiście zużywały się szybciej i ich wymiana konieczna będzie o wiele częściej, niż w przypadków samochodów używanych sporadycznie. Dlatego też nie da się jednoznacznie określić na ile bardziej opłacalne mogą być opony całoroczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.