7 listopada 2020

Jak dobrać opony do Fiata?

Główną różnicą między oponami letnimi i zimowymi jest guma bieżnika, wzór i liczne nacięcia bieżnika. Zacznijmy od mieszanki gumowej, która będzie odgrywać wiodącą rolę podczas jazdy po bezśnieżnych lub zaśnieżonych drogach zimą.

Jaki rozmiar opon wybrać do Fiata?

Szukając nowych opon do Fiata musimy poczynić następujące przygotowania: rozmiar opony to podstawowe dane, a bez danych opon trudno jest znaleźć odpowiedni model. Znajomość rozmiaru felg i opon to wiedza, która pozwoli Ci na zakup odpowiednich opon do swojego auta, zapewniając tym samym bezpieczną jazdę. Istnieje kilka sposobów określenia, który rozmiar koła jest odpowiedni dla Twojego samochodu.

Opony letnie do Fiata

Opony letnie to najczęściej używane opony w naszym kraju. Prowadził nimi kierowca przez co najmniej sześć miesięcy. Opony letnie są wykonane z mieszanki gumy i gumy, aby były twardsze i wolniej się zużywały. Materiały użyte do produkcji nadają się do pracy w temperaturach powyżej 7 ° C. Wraz ze spadkiem temperatury opony te twardnieją i tracą właściwości użytkowe, dlatego nie zaleca się ich użytkowania zimą. Wykonane są z twardszej mieszanki gumowej, dzięki czemu szybko twardnieją na zimno. Bieżnik opon letnich nie nadaje się do jazdy po śniegu. Opony używane do jazdy letniej nie mają oznaczeń charakterystycznych dla opon zimowych ani oznaczeń charakterystycznych dla opon całorocznych. Wzór bieżnika opon letnich różni się od bieżnika opon zimowych. Nacięcia są nieco płytsze i inaczej ułożone, aby latem zwiększyć ich przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni. Nie zaleca się używania opon letnich dłużej niż 10 lat. Od tego czasu właściwości mieszanki używanej do produkcji nie są już takie same, więc użytkowanie takich opon może być niebezpieczne. W przypadku, gdy warunki techniczne nie pozwalają na dalsze użytkowanie, opony letnie należy wymienić, zagrażając tym samym bezpieczeństwu kierowcy i jego pasażerów.

Opony zimowe do Fiata

Opony zimowe mają specjalnie opracowany gumowy bieżnik, który może zachować elastyczność nawet w niskich temperaturach, zapewniając tym samym najlepszą przyczepność między oponą a nawierzchnią. W przeciwieństwie do mieszanki letniej, mieszanka letnia zaczyna szybko twardnieć poniżej 7 początkowej C, dlatego nie może zapewnić kierowcy maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży. Kolejnym ważnym elementem wyróżniającym opony zimowe jest rzeźba bieżnika i lamelki, które w przypadku świeżego i nieopakowanego śniegu zapewnią nam najlepszą przyczepność i sterowność na drodze. Szerokie i głębokie rowki bieżnika opony zimowej pozwalają na gromadzenie się większej ilości śniegu, zapewniając tym samym lepszą przyczepność na zaśnieżonych drogach. Ponadto rowki te umożliwiają szybsze spływanie wody, stopionego śniegu i błota pośniegowego spod opon, zapewniając w ten sposób lepszy kontakt z podłożem. Charakterystycznym elementem opon zimowych jest lamelka, czyli sieć wielu nacięć w bieżniku, co zapewnia większą liczbę krawędzi chwytnych i zwiększa elastyczność bieżnika. W rezultacie opona zyskuje dodatkową przyczepność na śniegu i cienką warstwę wody, która pojawia się między bieżnikiem a lodem z powodu ciepła wytwarzanego na oponie.

Jakie opony do Fiata wybrać?

Dla osób, które nie chcą kupować dwóch kompletów opon i chcą zaoszczędzić na kosztach montażu w serwisie, rozwiązaniem są opony całoroczne. Opony całoroczne to opony ogólnego przeznaczenia, które łączą osiągi opon letnich i zimowych. Warto jednak zaznaczyć, że są one kompromisem, więc ich osiągi są niższe niż w modelu dedykowanym na konkretny sezon. Opony samochodowe całoroczne dobrze sprawdzają się w miastach zimą, ale na zaśnieżonych drogach mogą nie wystarczyć. Podróżowanie z oponami zimowymi latem nie tylko zmniejsza bezpieczeństwo, ale także obniża ekonomię. Koszt naprawy jakichkolwiek uszkodzeń silnika może być znacznie wyższy niż zakup nowych opon. Zdrowie i życie naszych krewnych i innych użytkowników dróg jest zagrożone. Chociaż sezonowe zmiany opon pomogą nam zachować bezpieczeństwo na drodze, nic nie zastąpi poczucia kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *