6 maja 2022

Homologacja opon – co to jest?

Czarne,. nowoczesne auto na drodze z zachodem słońca

Opony z oznaczeniem Original Equipment (OE) są projektowane pod konkretny model samochodu. Tyczy się to zwłaszcza sportowych aut typu Ferrari. Opony te poddawane są wielomiesięcznym testom zarówno pod kątem bezpieczeństwa, ale także ich głośności i wytrzymałości. Kupując opony z homologacją, możemy osiągnąć wyższe osiągi niż w przypadku klasycznych opon. Wybierając nowy samochód, jego wyposażenie mogą stanowić homologowane opony dopasowane pod konkretny model, choć nie jest to reguła. Już przy zakupie warto się dowiedzieć, czy możemy poruszać się na innych, niehomologowanych oponach. Niektóre marki stawiają to za wymóg i bez tego możemy nie przejść przeglądu technicznego. Może nam to również utrudnić wypłatę odszkodowania.

Rodzaje homologacji

Wyróżniamy trzy rodzaje homologacji opon. Pierwsza to grupa techniczna. Te opony możemy montować tylko w marce, pod którą została homologowana. Opony z grupy technicznej możemy montować w innych modelach, ale tylko pod warunkiem zachowania zasad określonych przez producenta. Jest jeszcze grupa dowolna. Opony z tej grupy, choć są polecane do konkretnego modelu auta, można montować także w samochodach innych marek. Warto więc sprawdzić, czy opony przez nas stosowane są homologowane pod nasz model. Jeśli nie, a takie są zalecenia producenta, narażamy się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale także możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania w razie wypadku. Opony homologowane mają odrębne oznaczenie na boku.

Uszkodzenie jednej opony homologowanej – co zrobić?

Jeśli producent nie nakazuje stosowania opon homologowanych mamy dwa rozwiązania sytuacji, w której uszkodzimy oponę. Albo wymieniamy wszystkie opony na tańsze, niehomologowane, albo zadbamy o zakup identycznego, nowego egzemplarza. Wymiana jednej opony na inną nie wchodzi w grę, gdyż może to doprowadzić nawet do utraty kontroli nad pojazdem w czasie jazdy. Jest to sytuacja skrajnie niebezpieczna.

Opony homologowane – dla kogo?

Wybór opon z homologacją może być naszą indywidualną decyzją lub narzuconą przez producenta. Na szczęście ta druga sytuacja ma miejsce głównie w przypadku drogich, sportowych aut, a nie klasycznych osobówek. Z zakupu homologowanych osób na pewno będą zadowolone osoby, które cenią sobie wysoki komfort jazdy i wydajność podróżowania. Nie musimy także przeglądać setek zestawów opon, bo mamy jeden konkretny. Przedsiębiorstwa produkujące opony, tworząc homologowane ogumienie, kładą szczególny nacisk na dopasowanie opon do profilu auta. W samochodach sportowych skupiają się na bezpieczeństwie, a w pojazdach elektrycznych – na wydajną, ekologiczną jazdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.