6 maja 2022

Opony z białym paskiem – czy warto kupić?

Czarna opona w słońcu

Opony z białym paskiem nie są dzisiaj często spotykane na polskich drogach. Obecnie zwykle widujemy je wśród samochodów klasycznych, zabytkowych lub jako ogumienie motocyklowe, choć opony tego typu są coraz popularniejsze wśród właścicieli aut luksusowych.

Do czego służy biały pas na oponach?

Opony z białym paskiem, zwane także oponami whitewall, rozpoczęły być produkowane jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Wraz z rozwojem rynku motoryzacyjnego szybko odkryto, że opony wytworzone z samej gumy nie są specjalnie trwałe. To właśnie wtedy zaczęto eksperymentować z nowymi mieszankami do produkcji ogumienia. Jednym z odkryć było wzmocnienie opon za pomoc tlenku cynku. Opony z dodatkiem tego związku chemicznego stawały się trwalsze, jednak wybielał on naturalną gumę, a białe opony nie miały zbyt trwałego bieżnika. Wówczas zaczęto do tej części opony dodawać czarną sadzę. To dlatego opony te miały czarno-biały charakter. Wówczas była to rewolucyjna technologia. Dziś koncerny produkujące opony proces powstania opon udoskonaliły już do tego stopnia, że jest całkowicie niepotrzebne i pełni to funkcję wyłącznie estetyczną. Czy warto kupić opony z białym paskiem?

Ile kosztują opony z białym paskiem?

Cena opon z białym paskiem nie różni się przesadnie od tradycyjnych opon, jednak są one znacznie trudniej dostępne. Jeśli chodzi o samochody – obecnie korzystają z nich przede wszystkim posiadacze samochodów zabytkowych, tzw. oldtimerów. Opony te świetnie wyglądają, jako ogumienie aut klasycznych. Dobrej jakości, nową oponę z białym paskiem kupimy już nawet za 300 złotych. Niestety większość modeli przeznaczona jest do jazdy letniej. Na szczeście to wówczas odbywa się najwięcej wystaw zabytkowych samochodów.

Jakie opony z białym paskiem wybrać?

Przede wszystkim takie, które łączą klasyczny wygląd z nowoczesną technologią. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jej wizualnymi urokami i jednocześnie pozwolą nam one dobrze prowadzić nasz pojazd. Starajmy się dobierać ogumienie, które będzie efektywnie wyglądało, a zarazem będzie pasowało do całej konstrukcji pojazdu – często kierowcy wraz z zakupem nowych opon decydują się także na wymianę felg. Musimy być ono także dopasowane rozmiarowo – temat ten najlepiej skonsultować przed zakupem ze specjalistą. Wówczas będziemy mieli pewność, że na pewno kupimy opony w odpowiednim rozmiarze. Jednym z popularnych i niedrogich producentów opon z białym paskiem jest marka RADAR. Model Radar Dimax Classic WSW łączy ze sobą urok samochodów retro z nowoczesną technologią zapewniającą dobrą przyczepność zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Pamiętajmy, że jazda samochodem powinna zapewniać nam nie tylko najwyższy komfort, ale i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.