6 maja 2022

Jak dobrać opony do Seat?

Hiszpańska marka Seat już od ponad 30 lat jest własnością grupy Volkswagen. To właśnie dzięki wsparciu jednego z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie, w ciągu ostatnich dekad Seat osiągnął niebywały sukces, stając się lubianym i cenionym pojazdem w wielu krajach Europy. Obecnie pod egidą tej marki produkowane są dwie serie samochodów osobowych – Ibiza i Leon. 
Seat Ibiza to samochód osobowy klasy miejskiej produkowany od 1984 roku. W ciągu blisko czterech dekad doczekał się on pięciu generacji.  Co ciekawe, zarówno starsze, jak i nowsze modele cieszą się sporą popularnością wśród kierowców. Nowsze generacje z powodzeniem rywalizują z takimi markami jak Ford Fiesta, Kia Rio czy Renault Clio, a eksperci doceniają je za doskonałe wyniki w testach bezpieczeństwa. Starsze roczniki są natomiast chętnie wybierane przez osoby poszukujące bezawaryjnych, tanich w utrzymaniu pojazdów do codziennej, miejskiej jazdy. Niezależnie od tego, której generacji Seata Ibizę wybierzemy – powinniśmy zadbać dobrej klasy ogumienie, gdyż ma ono spory wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jaki rozmiar opon wybrać do Seat?

Jakie opony do Seat wybrać?

W zależności od generacji i wybranego wyposażenia, w fabrykach Seata montuje się opony w rozmiarze m.in. 175/70 R13, 175/70 R14, 185/60 R14 i 195/45 R16. Informację tę warto sprawdzić w książce serwisowej pojazdu lub w autoryzowanym serwisie Seata. Źle dobrany rozmiar ogumienia może doprowadzić nie tylko do szybkiego uszkodzenia wypadku, ale także do poważnego wypadku, który może zagrażać bezpieczeństwo naszemu lub naszych bliskich. 
Opony letnie do Seat Ibiza są dostępne w niemal wszystkich sklepach oponiarskich w sieci. Modelem zasługującym na wyróżnienie jest Nokian cLine Van, który dzięki specjalnie zaprojektowanemu bieżnikowi, doskonale sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych. Specjalne rowki znajdujące się na oponie dobrze odprowadzają wodę, zapobiegającym tym samym powstawaniu zjawiska aquaplaningu. Zgodnie z oznaczeniem unijnym – opona ta należy do modeli posiadających najkrótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Opony Nokian cLine Van są wytrzymałe, a ponadto stosunkowo ciche, dzięki czemu oferują komfortową jazdę. Jeśli poszukujemy opon, które posłużą nam przez długi czas – bez wątpienia jest to jeden z najlepszych możliwych wyborów. Osoby poszukujące dobrego ogumienia w rozsądnej cenie, swoją uwagę powinny zwrócić natomiast ku modelowi Dębica Presto HP, który oferuje doskonały stosunek ceny do jakości. 
Z kolei, jeśli chodzi o opony zimowe do Seat Ibiza, to Nokian oferuje nam model WR D4, który od lat zdobywa bardzo dobre wyniki w niezależnych testach bezpieczeństwa. Dzięki gęstej ilości lameli na bieżniku opony, ogumienie to doskonale odprowadza wodę spod powierzchni kół, a także dobrze wgryza się w śnieg i błoto pośniegowe. Fińska marka Nokian od dekad specjalizuje się w produkcji opon zimowych, a każdy model jest skrupulatnie testowanych w surowych, skandynawskich warunkach. Opony tego producenta z pewnością przypadną do gustu osobom, które oczekują od ogumienia tego, co najlepsze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.