6 maja 2022

Jak dobrać opony do Suzuki?

Suzuki Motor Corporation to jeden z największy producentów w branży auto-moto. Marki tej nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet osoby średnio zainteresowane motoryzacją, z pewnością niejednokrotnie spotkały się z nazwą tego japońskiego producenta. Historia tej marki sięga bowiem 1909 roku, a w ciągu kolejnych dekad, firma zdobywała coraz to nowsze rynki, popularyzując japońską myśl motoryzacyjną.

Także na polskich drogach regularnie możemy się zetknąć zarówno z samochodami, jak i motocyklami marki Suzuki. Wśród aut osobowych dużą popularnością cieszy się linia Suzuki Swift, obejmująca samochody klasy miejskiej. W niektórych Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego to właśnie na tych pojazdach prowadzone są egzaminy na Prawo Jazdy kat B. Niezależnie od tego, w jakim celu na co dzień wykorzystuje samochód – warto zadbać o odpowiednie opony. Jaki rozmiar opon wybrać do Suzuki?

Jakie opony do Suzuki wybrać?

Japończycy przy produkcji serii Swift fabrycznie wykorzystują opony w rozmiarze 155/70 R13, 165/70 R14, 175/65 R15 i 185/60 R15. Zdarza się jednak, że w zależności od generacji i wyposażenia, w formie zamiennika stosowane są rozmiary 195/50 R16 i 195/45 R17. Jeśli nie jesteśmy pewni rozmiaru opon, najlepiej przed zakupem sprawdzić rozmiar obecnie zamontowanego kompletu lub sprawdzić to w instrukcji obsługi pojazdu. Rozmiar opon jest niezwykle ważny dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. W przypadku Suzuki Swift Hatchback III zazwyczaj możemy spotkać się z oponami w rozmiarze 175/65 R15.

Przeglądając ofertę sklepów, warto wybrać opony letnie do Suzuki, które są szczególnie polecane przez innych kierowców. Dużą popularnością cieszy się model Michelin ENERGY SAVER+, który charakteryzuje się doskonałą przyczepnością zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni, a przy tym cechuje się on stosunkowo niskimi oporami toczenia. Model ten niejednokrotnie był polecany w licznych testach bezpieczeństwa, takich jak TCS, ADAC czy ÖAMTC. Jeśli na co dzień poruszamy się głównie po miejskich ulicach, warto także rozważyć kupno opon marki Neolin NeoGreen. Dobrej jakości mieszanka gumowa i asymetryczna rzeźba bieżnika sprawiają, że ogumienie dobrze zachowuje się nawet podczas ulewnego deszczu. Neolin to chińska marka specjalizująca się w produkcji opon z segmentu ekologicznego. To dobry wybór dla zwolenników umiarkowanej, miejskiej jazdy.

Z kolei wybierając opony zimowe do Suzuki, warto postawić na modele spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że zimą warunki na naszych drogach są gorsze niż latem, dlatego nie powinniśmy szukać kompromisów. Modelem polecanym w licznych testach bezpieczeństwa jest Bridgestone Blizzak LM005. Opony te uzyskały najwyższą notę w europejskich testach hamowania na mokrej nawierzchni. Potwierdza to euroetykieta dołączona do każdego zestawu opon sprzedawanego w Polsce. Ponadto kierowcy zwracają uwagę na wysoki komfort prowadzenia pojazdu podczas jazdy po zaśnieżonych drogach. Opona dobrze wgryza się w śnieg i błoto pośniegowe oraz redukuje ryzyko aquaplaningu na zakrętach. Bez wątpienia jest to świetny wybór nawet na niezwykle mroźną i białą zimę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.