Nie masz konta? Zarejestruj się

Dzisiaj jest Piątek, 9 października 2015CarFocus.pl » Porady Rozmiar tekstu: A A A

Akumulator, ale jaki?

Tagi: akumulator, wymiana, zima, dobór akumulatora, porady Dodano 2006-12-12
Okres zimowy to pora, w której przypominamy sobie o akumulatorach. Cytując wypowiedź pana z firmy sprzedającej m.in. testery do akumulatorów: „Akumulatory jak ludzie, chorują cały rok, ale najczęściej umierają zimą”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Niektórzy doładowują je lub nawet wymieniają profilaktycznie. Inni czekają z tym do ostatniej chwili. Tak czy inaczej jeśli trzeba kupić nowy akumulator warto wiedzieć co wybrać.

Rozmiar

Podstawowym kryterium doboru akumulatora jest jego rozmiar. Zbyt duży nie zmieści się w fabrycznym mocowaniu. Zbyt mały prawdopodobnie nie da się stabilnie osadzić.
Przed zakupem musimy zatem znać trzy wymiary starego akumulatora – szerokość, długość i wysokość. Ponieważ w chwili obecnej przy zakupie nowego akumulatora otrzymujemy kucję za akumulator stary – mamy okazję aby bez problemu porównać oba akumulatory. 
 
Bieguny
W niektórych samochodach biegun dodatni akumulatora musi znajdować się z lewej strony, w innych – z prawej. Takie wymagania stawia po prostu umiejscowienie przewodów, które zazwyczaj są zbyt krótkie aby założyć je w odwrotny sposób.
Zanim pójdziemy do sklepu należy zatem zwrócić uwagę na to z której strony akumulatora znajduje się biegun dodatni, dla ułatwienia oznaczany zazwyczaj kolorem czerwonym.

Rodzaj klem i kołków
Ostatnią sprawą z gatunku „podstawowych” jest rodzaj klem w samochodzie. W większości aut klemy po prostu nakłada się na bieguny akumulatora. Stosowane są trzy rodzaje par biegunów typu kołkowego o różnych średnicach, dwa typu prostokątnego z otworami i jeden płaski. W niektórych są one jednak przykręcane (np. niektóre Fordy) i jest to ważna informacja dla kupującego. 

Podstawowe parametry
Na każdym akumulatorze widnieją trzy podstawowe informacje określające jego parametry techniczne: napięcie wyrażone w voltach, prąd rozruchu wyrażony w amperach i pojemność wyrażona w amperogodzinach.

Napięcie
Pierwszy z parametrów nie sprawia żadnych problemów i póki co trudno tu o jakąś wpadkę. Większość obecnie produkowanych samochodów posiada instalację 12 –voltovą i właśnie takie akumulatory oferowane są w sklepach.

Prąd rozruchu
Mówiąc w uproszczeniu prąd rozruchu świadczy o możliwościach akumulatora w niskich temperaturach. Im większy prąd rozruchu, tym „silniejszy” akumulator. Dla zainteresowanych pełna definicja. „Prąd rozruchu to takie natężenie prądu wydawanego przez akumulator w temperaturze minus 18 stopni C, przy którym jedno ogniwo posiada potencjał 1,4 V przy rozładowywaniu przez 30 s oraz 1,0 V przy rozładowywaniu przez 180 s”.

Pojemność akumulatora
Im większa pojemność, tym dłużej możemy kręcić rozrusznikiem, o ile oczywiście akumulator będzie odpowiednio doładowywany. Dla przykładu, pojemność 44 Ah oznacza, że przez 10 h można pobierać prąd o natężeniu 4,4 A. Akumulatora o zbyt dużej pojemności nie można montować w „słabych” autach, w których alternator nie jest do tego przystosowany. Większość sprzedawców dysponuje katalogami, w których spisano sugerowane pojemności dla akumulatorów dla poszczególnych pojazdów.

Przed wymianą
Przed wymianą akumulatora należy zawsze sprawdzić stan obwodu ładowania i usunąć ewentualne niedomagania. W przeciwnym wypadku można zniszczyć nowy akumulator bez prawa do reklamacji.

Komentarze

anonim - 83.24.231.* 2009-01-15 [ raportuj ]

Super artykuł!

anonim - 194.150.197.* 2009-03-18 [ raportuj ]

Czy można bez problemu zamienic akumulator "12V 70Ah 450A" na akumulator "12V 70Ah 640A". Gabaryty i bieguny się zgadzają. Mam diesla i ponoc parametr 640A zamiast 450A (trudno go kupić) nawet będzie lepiej dla samochodu. Proszę o pomoc czy zamieniając akumlator nie narobię sobie problemów - auto jeszcze na gwarancji ale niestety nei na akumulator. W serwisie muszę czekac 10 dni na zamówienie. MASAKRA.

anonim - 93.105.142.* 2009-06-03 [ raportuj ]

do diesla im wiekszy prąd rozruchowy tym lepiej czyli 640A lepsze od 450A, pojemnosc czyli 70ah nie moze byc wieksza od mozliwosci ladowania alternatora (powinno być wpisane na alternatorze), np. alternator 70ah - akumulator max 70ah (nie 72ah...)

anonim - 89.75.42.* 2010-06-26 21:10:02 [ raportuj ]

auto na korbe,jeden obrot=680A w/gEN

anonim - 87.105.184.* 2011-03-15 14:23:16 [ raportuj ]

może jakieś modele polecacie?

anonim - 83.24.232.* 2011-11-08 11:18:44 [ raportuj ]

właśnie..

anonim - 77.254.14.* 2012-08-03 15:40:45 [ raportuj ]

cyt. "akumulator max 70Ah (nie 72Ah)" to bzdura, akumulator kupuje się wg rozmiaru. każda szanująca się firma ma modele wyższe i niższe jak np podst. 60Ah a lepszy 63 albo 62, dużo większy prąd rozruchowy przy okazji, tak robi Yuasa, Centra, Bosh, Varta i zalecają do tego samego pojazdu, warunkując to tym jak bardzo aku zużywamy. np ilością wyposażenia dodatkowego w samochodzie, typu mocne audio, regulowane siedzenia, GPS itp, jak nas stać na dodatkowe 40-60zł to bierzemy sobie lepszy model. YUASA dodatkowo pisze, ze model Elite jest na 40 000 rozruchów a Pro na 25 000. Ja miałem w Corolli oryginalny YUASA 025, i nowy model do niej to 027 albo 027T (Elite) i taki włąśnie sobie kupiłem, jest nawet tańszy od Centry i też ma 3 lata gwarancji. Firma mało znana w Polsce, ale wysyłkowo na allegro czy sklepach interenetowych się da, jak ktoś ma chęć. We Wrocu czy Warszawi da się od ręki w sklepie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
Uwaga, jesteś niezalogowany. Twoje komentarze będą anonimowe!

Wypełnij ankietę

Czy planujesz zakup opon w tym sezonie?

Tak, planuję kupić nowe opony

Tak, ale kupię używane

Nie, zmienię na opony z zeszłego sezonu

Nie, będę dalej jeździć na zimowych

Nie, jeździłem zimą na letnich i będę dalej z nich korzystać

Nie, jeżdżę na oponach wielosezonowych

Zobacz film

Wyszukiwarki

Wyszukiwarka warsztatów

Dodaj Swój warsztat/sklep do bazy

Dodaj warsztat / sklep

Wyszukiwarka części samochodowych

Wyszukiwarka części do samochodów osobowych

Wyszukiwarka samochodów

Szukaj samochodu

Dodaj ogłoszenie

Obserwuj nas

Przydatne linki