9 stycznia 2023

Jak dobrać opony do samochodu Pontiac?

Pontiac to światowa legenda motoryzacji. Marka ta powstała w 1926 roku i przez ponad osiemdziesiąt lat zachwycała fanów motoryzacji na całym świecie. Przez cały ten okres była własnością General Motors. W 2009 roku prezes koncernu ogłosił, że koncern rezygnuje z marki ze względu na problemy finansowe spółki. Pod względem cenowym Pontiac sytuowany był pomiędzy markami Chevrolet i Buick.

Mimo że samochody marki Pontiac nie są już produkowane od ponad kilkunastu lat – brand ten nadal budzi zainteresowanie pasjonatów. Dla wielu osób marzeniem jest Pontiac Firebird – średniej klasy samochód sportowym produkowany pod szyldem Pontiaca w latach 1967-2002. Jeśli już uda nam się zakupić taki pojazd – warto o niego odpowiednio zadbać, m.in. przez zakup ogumienia dobrej klasy. Jaki rozmiar opon wybrać do Pontiaca?

Rozmiar opon fabrycznie stosowany przez amerykańskiego producenta w znacznej mierze jest uzależniony od generacji i modelu wyposażenia. W związku z tym, że linia ta była produkowana przez 35 lat, nie jest łatwo odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Dla przykładu Pontiac Firebird z 1995 roku fabrycznie posiadał ogumienie w rozmiarze 215/60 R16, choć opcjonalnie można było sięgnąć także po opony 235/55 R16 czy 245/45 R17. Z tego powodu przed zakupem ogumienia warto sprawdzić zalecany rozmiar opon w instrukcji obsługi pojazdu lub zaczerpnąć porady specjalisty.

Jakie opony do Pontiaca wybrać?

Jeśli naszym celem zakupowym są opony letnie do Pontiaca, warto rozważyć zakup modelu Nokian Wetproof. Model ten świetnie radzi sobie podczas hamowania na mokrej nawierzchni, co potwierdza seria niezależnych testów bezpieczeństwa. Jak podkreśla producent, opona ta została wyprodukowana z myślą o zmiennym, europejskim klimacie. Bieżnik doskonale odprowadza wodę spod kół, redukując ryzyko powstania zjawiska aquaplaningu, a wzmocniona konstrukcja sprawia, że ogumienie zachowuje przyczepność na każdym typie drogi. Na uwagę zasługują także stosunkowo wysokie indeksy prędkości i nośności oraz cicha praca podczas jazdy. Alternatywnie warto rozważyć także model Firestone Roadhawk.

Wybierając opony zimowe do Pontiaca Firebird, nie powinniśmy oszczędzać. Pamiętajmy, że użytkujemy pojazd, który od lat nie jest już w produkcji i jest to swego rodzaju klasyk w swojej kategorii. Wśród modeli klasy premium, które zasługują na uwagę, wyraźnie wyróżnia się Bridgestone Blizzak LM005. Model ten przez wielu ekspertów uważany jest za jedną z najlepszych opon dostępnych na rynku. Model ten doskonale radzi sobie podczas testów bezpieczeństwa ADAC, Auto Bild czy TCS. Posiada także najwyższe unijne oznaczenie w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni. Ogumienie to zachowuje przy tym doskonałe parametry jezdne i niskie opory toczenia. Zwiększona liczba rowków i lameli sprawiają, że opona dobrze radzi sobie nawet na zaśnieżonych drogach, a mieszanka gumowa wzbogacona w krzemionkę jest odporna na duże różnice temperatur.

Sprawdź tutaj, jeśli szukasz opon do Pontiaca -> https://www.oponyprofi.pl/opony-do/pontiac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *