9 stycznia 2023

Sezonowa wymiana opon – kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?

Mimo rosnącej popularności opon całorocznych większość Polaków nadal stawia na opony sezonowe. Jedni robią to z przyzwyczajenia, a inni po prostu wymagają od ogumienia, aby dobrze spełniało swoją funkcję nawet w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych. Spójrzmy prawdzie w oczy – wybierając opony wielosezonowe, godzimy się na pewne kompromisy, które w trudnych warunkach atmosferycznych mogą okazać się nie do przeskoczenia.

Jak wygląda w naszych realiach sezonowa wymiana opon? Wielu Polaków nie śpiesznie decyduje się na zmianę zimowego ogumienia na letnie. Nic dziwnego, wiosenna pogoda bywa niezwykle zmienna. Znacznie większą uwagę przykuwamy natomiast do jesiennej wymiany opon – głównie ze względów bezpieczeństwa. Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony letnie na zimowe?

Mimo regularnie prowadzonych akcji informacyjnych, wielu kierowców decyduje się na wizytę w warsztacie oponiarskim wraz z nadejściem pierwszych przymrozków lub co gorsza – pierwszych opadach śniegu. To błędna logika, gdyż wówczas nie tylko tracimy masę czasu w kolejce do warsztatu, ale również marnujemy fundusze, gdyż zakup opon w szczycie sezonu może okazać się znacznie droższy. Kiedy powinno się zmienić opony na zimowe?

Przyjmuje się, że na montaż opon zimowych powinniśmy zdecydować się w momencie, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni. Wahania temperatur w ciągu dnia mogą być jesienią dość duże, dlatego nieoficjalnie przyjmuje się zasadę, która zaleca wymianę opon na przełomie października i listopada. Pamiętajmy, że lepiej przejeździć dodatkowy tydzień na ogumieniu zimowym, niż zbyt późno zdecydować o jego założenia. W przypadku nagłej śnieżycy nasz pojazd może być po prostu unieruchomiony, a to z kolei może się wiązać z naszą nieoczekiwaną nieobecnością w pracy lub na ważnym dla nas wydarzeniu rodzinnym.

Opony zimowe – kiedy najtaniej?

Oprócz pytania – Kiedy zmienić opony letnie na zimowe? – warto także rozważyć zagwostkę “Kiedy opony zimowe kupimy najtaniej”. Otóż okazuje się, że opony zimowe najlepiej kupować z półrocznym wyprzedzeniem. Modele zimowe najniższe ceny wykazują na przełomie stycznia i lutego, gdyż sklepy wówczas czyszczą magazyny z “zimówek”, gdyż muszą zrobić miejsce na letni asortyment. To najlepszy moment na zakup zimowego ogumienia. Podobnie sytuacja ma się w przypadku opon letnich – je z kolei najlepiej kupować na przełomie sierpnia i września. Decydując się na zakup z sezonowym wyprzedzeniem, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na całym komplecie.

Pamiętajmy jednak o odpowiednim przechowywaniu opon podczas przerwy sezonowej. Opony wymagają bowiem specjalny warunków, aby mogły przez lata spełniać swoje zadanie. Jeśli nie posiadamy garażu, dobrym rozwiązaniem jest wówczas, skorzystanie z oferty przechowywania opon przez warsztaty wulkanizacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *