9 stycznia 2023

Opony kierunkowe – podstawowe informacje

Jeśli stoimy przed zakupem nowego kompletu opon, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się nieco ze specyfiką rynku. W wyborze odpowiedniego ogumienia ważna jest bowiem m.in. rzeźba bieżnika, gdyż ma ona niebagatelny wpływ na to, jak opona zachowuje się na mokrej nawierzchni. Na rynku możemy wymienić opony z bieżnikiem symetrycznym, asymetrycznym i kierunkowym.

Opony symetryczne wykorzystywane są głównie w małych samochodach osobowych. Są one uniwersalne – możemy je montować w dowolnej konfiguracji, gdyż każda opona z kompletu wygląda tak samo. Ogumienie z bieżnikiem asymetrycznym ma z kolei odmienną budowę w części wewnętrznej i zewnętrznej. Opony te mają świetną przyczepność na zakrętach i redukują ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Dobrze sprawdzają się w formie opony zapasowej.

Opony kierunkowe natomiast posiadają rzeźbę bieżnika w kształcie litery V lub U. Tego typu ogumienie zachowuje świetną przyczepność w każdych warunkach pogodowych, a ponadto ładnie wyglądają. W porównaniu do klasycznych opon asymetrycznych są jednak głośniejsze i mniej praktyczne w przypadku awarii. Opony kierunkowe mogą mieć bieżnik zarówno symetryczny, jak i asymetryczny.

Jak założyć opony kierunkowe?

Najważniejszą zasadą jest, aby pamiętać, że bieżnik opony musi być skierowany w stronę toru jazdy. Tylko wówczas opona spełnia swoje zadania. Informacje dotyczące kierunku toczenia znajdziemy na boku opony. Jeśli jednak nie jesteśmy wprawieni w wymianę opon, warto oddać to zadanie w ręce specjalistów z zakładów wulkanizacyjnych. Nie od dziś przecież wiadomo, że źle założona opona może doprowadzić do tragedii. W warsztacie fachowcy nie tylko znają się na swojej pracy, ale mogą także skorzystać z profesjonalnych montażownic czy wyważarek.

Założenie opon to niezbyt droga inwestycja, więc nie warto na niej skupić – zwłaszcza w przypadku opon wielosezonowych, gdzie wymianę ogumienia wykonujemy raz na kilka lat. Pamiętajmy, że opona to jedyny element naszego pojazdu, który ma bezpośredni styk z jezdnią podczas jazdy. Ma ona zatem kolosalny wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu.

Opony kierunkowe – oznaczenia

Na oponach kierunkowych możemy znaleźć oznaczenie wskazujące kierunek rotacji. Zwykle jest to strzałka z dodatkowym napisem ROTATION. Ponadto ogumienie kierunkowe poznamy po rzeźbie bieżnika. Ma ona kształt litery U lub V. Co, jeśli zdarzy się sytuacja, w której będziemy mieli opony kierunkowe założone odwrotnie? W przypadku, gdy poruszamy się po suchej nawierzchni, nie powinniśmy odczuć żadnej różnicy, jednak ogromną zmianę dostrzeżemy w przypadku ulewnego deszczu. Odwrotne założenie opon może doprowadzić do nagłej utraty przyczepności podczas jazdy, a to może z kolei skutkować wypadkiem o katastrofalnych skutkach. Warto zatem skontrolować pracę wulkanizatorem, gdyż nawet najlepszym specjalistom zdarzają się pomyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *