9 stycznia 2023

Przyczepność opon – co to jest?

Opony są jednym z największych elementów każdego pojazdu. To one decydują w głównej mierze zarówno o komforcie naszej jazdy, jak i o bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że jest to jedyny element styku samochodu z podłożem. Przy niemal każdym manewrze opony odgrywają kluczową rolę – zwłaszcza jeśli spojrzymy na ich przyczepność.

Czym jest przyczepność opon?

Dobra przyczepność opon zapewnia kierowcom pewne prowadzenia pojazdu nawet przy dużych prędkościach oraz w trudnych warunkach pogodowych. Przyczepność to nic innego jak tarcie pomiędzy ogumienie a podłożem. Potencjał przyczepności wybranej opony zależny jest przede wszystkim od rzeźby bieżnika oraz zastosowanej mieszanki gumowej podczas produkcji. Ważny jest także wiek opony, warunki atmosferyczne oraz typ nawierzchni, po którym porusza się pojazd.

Nie jest to parametr, który powinniśmy lekceważyć. Niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach miejskich, podmiejskich czy po torze wyścigowym to właśnie przyczepność opony decyduje o tym, czy nie wpadniemy w poślizg, który może zakończyć się tragicznym wypadkiem. Gdzie można sprawdzić przyczepność danego modelu? Na szczęście nie wymaga to szczegółowych ekspertyz – można to wyczytać z etykiety.

Skala przyczepności opon

Zgodnie z nowymi zasadami etykietowania opon, które obowiązują od maja 2021 roku, przyczepność na mokrych nawierzchniach kwalifikuje się na podstawie pięciostopniowej skali od A do E, gdzie A jest wartością najwyższą. Kupując opony, starajmy się wybierać te o najwyższej klasie bezpieczeństwa. Różnice w hamowaniu na mokrej nawierzchni między konkretnymi modelami może wynosić nawet kilka metrów.

Poza tym warto śledzić testy bezpieczeństwa przeprowadzane przez niezależne automobilkluby. Wówczas dany model możemy porównać z konkurencją oraz wybrać model nie najbardziej reklamowany – a po prostu najbezpieczniejszy.

Przyczepność opon zimowych – dlaczego jest ważna?

Jazda samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych bez odpowiedniej jakości ogumienia może się okazać bardzo niebezpieczna. Topowi producenci dokładają wszelkich starań, aby ich ogumienie zachowywało doskonałą przyczepność na lodzie, śniegu czy błocie pośniegowym. To właśnie dlatego bieżnik opon zimowych jest wyposażony w liczne rowki i zagłębienia, które pozwalają się oponie lepiej “wgryźć” w nawierzchnię, gwarantując komfortową i bezpieczną jazdę. Stosowanie opon o wytartym bieżniku lub tanich, importowanych, dalekowschodnich zamienników może doprowadzić do wypadku, którego skutkiem będzie nie tylko rozbity samochód, ale także, w którym życie lub zdrowie nasze i bliskich może być zagrożone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *