9 stycznia 2023

Kiedy trzeba wymienić opony na letnie?

Wiosna to najlepszy moment na rodzinne podróże. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na wspólny wyjazd podczas weekendu wielkanocnego lub majowego. Warto wówczas zaopatrzyć się w opony letnie, które idealnie nadają się do jazdy w słoneczne dni – tym bardziej, że z roku na rok coraz szybciej możemy korzystać z letniej pogody.

Dlaczego powinno się wymieniać opony na letnie?

Opony letnie zapewniają świetne osiągi podczas jazdy na suchych i mokrych nawierzchniach. Ponadto nie są tak miękkie przy wysokich temperaturach. Mieszanka gumowa z obniżoną zawartością naturalnego kauczuku w połączeniu z prostą rzeźbą bieżnika sprawia, że poruszając się na letnich oponach możemy rozwijać wyższe prędkości bez nadmiernych oporów toczenia – ma to ogromne znaczenie dla komfortu i ekonomiki jazdy. Specjalne żebra na bieżniku skutecznie odprowadzają wodę spod kół, redukując ryzyko wystąpienia poślizgu. Ostatnim aspektem, który warto poruszyć w nawiązaniu do ekonomiki jazdy, jest fakt, że sezonowa wymiana opon pozwala nam zachować oba komplety ogumienia w dobrej formie nawet przez kilka sezonów. Kupno i bieżąca eksploatacja auta jest wystarczająco dużym wydatkiem – nie ma sensu dokładać sobie kolejnych kosztownych zakupów.

Kiedy powinno się wymienić opony na letnie?

Na wymianę opon najlepiej zdecydować się, gdy średnia temperatura w ostatnim tygodniu przekroczy minimum 7 stopni Celsjusza. Jeśli jednak nie planujemy długich tras, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poczekać z tymi jeszcze 2-3 tygodnie. Pogoda w okresie wiosennym zmienia się niezwykle dynamicznie. Choć w najbliższych dniach synoptycy zapowiadają temperatury w okolicach 15 stopni Celsjusza, nie znaczy to, że za kilka dni nie pojawią się przymrozki. Bezpiecznym momentem na zmianę opon na letnie jest drugą połowa kwietnia.

Gdzie kupić opony letnie?

Większość kierowców decydujących się na zakup opon letnich do samochodu wybiera trzy źródła dystrybucji – sklepy internetowe, salony stacjonarne i prywatnych sprzedawców oferujących używane ogumienie. Pierwsze z wymienionych rozwiązań pozwala zapoznać się z opiniami innych kierowców na temat danego modelu oraz pomaga upolować najkorzystniejszą okazję cenową. Wizyta w salonie stacjonarnym to z kolei doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Pamiętajmy jednak, aby wybierać tylko autoryzowane serwisy sprzedaży opon. Wówczas mamy gwarancję, że zakupione opony spełniają wszelkie unijne normy. Na zakup używanego ogumienia powinny zdecydować się osoby poszukujące ekonomicznych rozwiązań. W tym przypadku warto jednak zachować ostrożność, gdyż oszustów nie brakuje. Zwróćmy uwagę na stan fizyczny opony, głębokość bieżnika i testy ciśnieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *