9 stycznia 2023

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

Polskie prawo nie nakazuje kierowcom wymiany ogumienie z letniego na zimowe i odwrotnie – jedyny zapis na ten temat dotyczy minimalnej dopuszczalnej głębokości rzeźby bieżnika – nie może ona być mniejsza niż 1,6 mm. Większość producentów zaleca jednak wymianę opon letnich przy 3 mm bieżniku, a zimowych, gdy osiąga on głębokość 4 mm. Poza jakże istotnymi względami bezpieczeństwa warto pamiętać, że stosowanie opon niedostosowanych do warunków atmosferycznych na drodze skraca ich żywotność. Czym się charakteryzują opony sezonowe? Na co zwrócić uwagę?

Opony letnie – charakterystyka

Opony letnie przeznaczone są do jazdy po suchych i mokrych nawierzchniach przy wysokich temperaturach. Prosta rzeźba bieżnika sprawia, że opona maksymalnie styka się z asfaltem, dając kierowcy poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na kanaliki odprowadzające wodę – pogoda w naszym kraju bywa kapryśna i ważne, aby opona dobrze radziła sobie podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Opona ta ze względu na swoją twardość doskonale sprawdza się podczas wysokich temperatur, lecz jest całkowicie bezużyteczna w przypadku, gdy temperatura za oknem spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Źle radzi sobie także z jazdą po śniegu i lodzie.

Opony zimowe – charakterystyka

Opony zimowe, choć nieobowiązkowe, są wykorzystywane przez większość kierowców poruszających się po polskich drogach pomiędzy listopadem a marcem. Ogumienie tego typu zawiera więcej naturalnego kauczuku, dzięki czemu opona nie jest tak twarda i lepiej sprawdza się w niskich temperaturach. Głębsze bloki, liczne lamelki i nacięcia doskonale wgryzają się w śnieg i błoto pośniegowe. Należy jednak pamiętać o kontroli głębokości bieżnika, gdyż w wyniku naturalnego zużycia z czasem opona traci swoje właściwości. W chłodne miesiące dobrze wybrać zimowe ogumienie także ze względów ekonomicznych. Regularna wymiana opon ogranicza ich zużycie. Choć niestety większość kierowców decyduje się na wymianę opon dopiero przy pierwszych opadach śniegu, przyjmuje się, że w polskich warunkach pogodowych powinniśmy robić to już na przełomie października i listopada.

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

Opony zimowe od letnich różnią się od siebie już na pierwszy rzut oka – przede wszystkim rzeźbą i głębokością bieżnika. W ogumieniu przeznaczonym do jazdy latem mamy do czynienia z szerokimi kanalikami odprowadzającymi wodę i niewielką ilością nacięć. Dzięki gładkim klockom opona doskonale zachowuje przyczepność na rozgrzanym asfalcie, a taka rzeźba bieżnika skutecznie odprowadza wodę spod kół. W przypadku opon zimowych bieżnik jest głębszy, a sama opona charakteryzuje się dużą ilością nacięć, dzięki czemu ogumienie wręcz wgryza się w śnieg. Opona zimowa jest bardziej miękka od jej letniego odpowiednika. Na rynku dostępne są również opony całoroczne, które łączą w sobie najważniejsze elementy zarówno opon zimowych, jak i letnich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *