9 stycznia 2023

Opony zimowe czy opony wielosezonowe – co będzie lepsze?

Wymiana opon przyprawia wielu kierowców o ból głowy. Często szkoda im czasu na samodzielny montaż, ale również nie cieszy ich perspektywa wydania pieniędzy na zmianę opon w warsztacie. Z tego powodu niektórzy kierujący przerzucają się na opony wielosezonowe. Czy jest to rozwiązanie dla każdego? Dla kogo bardziej odpowiednie będą opony zimowe, a dla kogo całoroczne?

Zalety opon zimowych

Na początku powiedzmy sobie szczerze, że nawet najlepsza opona całoroczne, nie poradzi sobie także dobrze podczas śnieżycy jak opona zimowa. Wszystko dzięki specjalnej mieszance wzbogaconej krzemionką i kauczukiem, która gwarantuje elastyczność opony nawet w niskich temperaturach. Niewątpliwą zaletą opon zimowych jest ich rzeźba bieżnika, która charakteryzuje się dużą ilością odpowiednio ukształtowanych lameli. Rozwiązanie to sprawia, że opony zimowe charakteryzuje się wysoką przyczepnością na śliskiej nawierzchni, a także dobrze odprowadzają błoto pośniegowe. Różnice najbardziej możemy odczuć na zakrętach lub na zaśnieżonej drodze – opona zimowa wręcz wgryza się w śnieg.

Kiedy wymienić opony na opony zimowe?

Przyjmuje się, że na wymianę opon powinniśmy się zdecydować, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Wielu kierowców jednak stosuje zasadę opartą na kalendarzu – wówczas wymiana opon z letnich na zimowe odbywa się na przełomie października i listopada. Z wymianą opon nie ma co zwlekać aż do pierwszych opadów śniegu. Już nocne przymrozki znacznie pogarszają warunki jazdy o poranku. Poza tym wraz z pierwszymi opadami śniegu wielu spóźnialskich zajeżdża do warsztatów – warto mieć wówczas sporo czasu i cierpliwości. Dla kogo opony zimowe będa odpowiednie? Przede wszystkim dla kierowców, którzy pokonują na co dzień długie dystansy – niekoniecznie po miejskich drogach. Ogumienie zimowe sprawdzi się także doskonale w samochodach rodzinnych, w których bezpieczeństwo ma najwyższe znaczenie.

Zalety opon wielosezonowych

Jeśli sezonowe opony zmieniamy w warsztacie, decyzja o zakupie ogumienia całorocznego sprawi, że zaoszczędzimy rocznie m.in. 150-200 złotych. Niektórzy twierdzą, że te pieniądze i tak trzeba zainwestować w opony, gdyż ogumienie całoroczne wymieniamy częściej – jest to oczywiście prawda, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że wówczas nie mamy dwóch kompletów opon. Za ogumienie zapłacimy zatem tyle samo, choć trzeba przyznać, że opony wielosezonowe wysokiej klasy są kilkadziesiąt złotych droższe niż te sezonowe. Na jak długo starczają opony wielosezonowe? Przyjmuje się, że dobrej jakości opona wielosezonowa powinna wystarczyć nam na minimum 60 tysięcy kilometrów. Kolejną ważną zaletą jest ich uniwersalność. Korzystając z ogumienia całorocznego, żadna pogoda nas nie zaskoczy. Dla kogo opony wielosezonowe będą odpowiednie? Z ogumienia tego typu szczególnie zadowolone będą osoby ceniące sobie wygodę. Opony całoroczne świetnie sprawdzają się w codziennej jeździe po mieście i dają pewność, że nie zaskoczy nas żadna pogoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *