9 stycznia 2023

Jak dobrać opony do Skody?

Marki Skoda nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten czeski producent samochodów osobowych wchodzący w skład koncernu Volkswagen AG od lat jest jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku motoryzacyjnym. W ubiegłym roku tylko japońska Toyota sprzedała więcej samochodów na terenie naszego kraju, a model Skoda Octavia znalazł się na podium najchętniej kupowanych modeli w 2021 roku.

Skoda Octavia to samochód klasy kompaktowej produkowany od 1996 roku. W 2019 roku premierę miała czwarta generacja tego modelu. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na zakup modelu bezpośrednio z salonu czy wybraliśmy pojazd z drugiej ręki – jeśli chcemy, aby auto dobrze nam służyło przez długie lata, warto o nie odpowiednio zadbać. Jedną z kluczowych spraw jest dobre ogumienie. Jakie opony do Skody wybrać?

Jaki rozmiar opon wybrać do Skody?

W zależności od tego, na jaką wersję pojazdu się zdecydowaliśmy – możemy natrafić na egzemplarze, w których fabrycznie montowano opony w rozmiarze 175/80 R14, 195/65 R15, 205/55 R16. Zdarzają się również modele, w których Czesi zastosowali ogumienie w rozmiarze 205/50 R17, 225/50 R17, 225/40 R18. Z tego powodu, aby mieć pewność, że montuje opony we właściwym rozmiarze, warto zweryfikować tę informację w instrukcji obsługi pojazdu lub w autoryzowanym serwisie marki. Prawidłowy dobór rozmiaru opon ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu jazdy i codziennego bezpieczeństwa.

Opony letnie do Skody

Wśród letnich opon do Skody na wyróżnienie zasługuje Michelin Primacy 4. Ten francuski producent zadbał o to, aby model ten cechował się świetnymi osiągami oraz zapewniał bezpieczeństwo nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki innowacyjnej rzeźbie bieżnika opona ta dobrze zachowuje się na drodze nawet po przejechaniu tysięcy kilometrów. Michelin Primacy 4 świetnie wypada w testach bezpieczeństwa prowadzonych co roku przez topowe niemieckie automobilkluby. Tylko w tym roku zajęła miejsce na podium w testach ADAC, TCS czy Auto Bild. Opona ta dobrze radzi sobie zarówno podczas upałów, jak i w ulewne dni.

Opony zimowe do Skody

Na rynku oponiarskim znajdziemy wiele opon, które pasują do Skody Octavii. Nie warto jednak sięgać po pierwszy model z brzegu. Pamiętajmy, że opony to jedyny element pojazdu, który styka się z podłożem i mają one ogromny wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy. Z modeli, które polecane są przez właścicieli Skody Octavii, warto wspomnieć m.in. o Yokohamie BluEarth-Winter. Model ten świetnie radzi sobie na śniegu i błocie pośniegowym, a dzięki zastosowaniu kierunkowego bieżnika nie musimy się nadmiernie obawiać ryzyka wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Jeśli na co dzień poruszamy się głównie po miejskich ulicach, warto także rozważyć zakup opon całorocznych, takich jak Goodyear Vector 4Seasons Gen-3. Ogumienie to doskonale radzi sobie podczas codziennej jazdy o każdej porze, dzięki czemu nie musimy się martwić sezonową wymianą opon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *