9 stycznia 2023

Jak dobrać opony do Citroena?

Francuska motoryzacja od lat cieszy się w Europie bardzo dużą popularnością. Jedną z topowych marek podbijającą serca europejczyków jest Citroen. Marka ta specjalizuje się w produkcji samochodów osobowych, rajdowych, dostawczych i sportowych już od ponad 100 lat. Od ubiegłego roku współtworzy francusko-włosko-amerykański koncern motoryzacyjny Stellantis N.V. powstały w wyniku fuzji włosko-amerykańskiej spółki Fiat Chrysler Automobiles z francuską spółką Groupe PSA.

W Polsce szczególną popularnością cieszą się miejsce modele Citroena, a zwłaszcza model Citroen C3. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup nowego, czy używanego pojazdu, jedną z kluczowych spraw decydującą o długiej sprawności pojazdu jest odpowiednie ogumienie. Jakie opony do Citroena C3 dobrać?

Jaki rozmiar opon wybrać do Citroena?

Citroen C3 swoją premierę miał w 2002 roku i szybko stał się sporą konkurencją dla takich modeli jak Ford Fiesta, Opel Corsa czy Renault Clio. To właśnie dlatego już w 2003 roku zajął 3. miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku. Na przestrzeni lat model ten doczekał się aż trzech generacji, z czego najnowsza produkowana jest od 2016 roku. W zależności od wersji Citroena c3, podczas jego produkcji fabrycznie stosuje się opony w rozmiarach 175/65 R14, 185/65 R15, 185/60 R15, 195/50 R16, 195/60 R15. Dostępny jest także szereg zamienników, jednak kwestię tę najlepiej skonsultować z autoryzowanym serwisem Citroena lub specjalistą ds. doboru opon.

Jakie opony do Citroena wybrać?

Opony letnie do Citroena C3 są szeroko dostępne na naszym rynku oponiarskim. Wśród ogumienia klasy premium prym wiedzie m.in. Michelin Primacy 4. Opinie kierowców jednoznacznie wskazują, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, francuskiemu koncernowi Michelin udało się stworzyć oponę gwarantującą maksymalne osiągi nawet podczas bardzo trudnych warunków atmosferycznych. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które cenią sobie połączenie bezpieczeństwa, znakomitych osiągów i doskonałej żywotności. W klasie premium użytkownicy Citroena często sięgają natomiast po opony Firemax FM601. Ten azjatycki producent od początku postawił na zrównoważenie niskiej ceny z możliwie najwyższymi parametrami bezpieczeństwa i komfortu. Opona ta świetnie sprawdza się zarówno w trakcie codziennej, miejskiej jazdy, jak i na dłuższych trasach.

Jeśli chodzi natomiast o opony zimowe do Citroena C3, to nie sposób nie wspomnieć o Nokian WR Snowproof. Model ten był niejednokrotnie polecany przez specjalistów prowadzących niezależne testy bezpieczeństwa takie jak ÖAMTC, GTÜ czy ADAC. Opona ta spełnia także wszelkie normy dotyczące opon zimowych narzuconych przez Unię Europejską, a dzięki innowacyjnej mieszance, zachowuje przyczepność nawet w trakcie jazdy po zaśnieżonej i śliskiej nawierzchni, Patrząc na etykietę Unii Europejskiej, niewiele gorzej wypada model Barum Polaris 5. Marka Barum od 20 lat tworzy pod skrzydłami Continentala jedne z najlepszych opon w klasie ekonomicznej. Inżynierowie pracujący nad tym modelem zadbali, aby bieżnik doskonale odprowadzał wodę i zapewniał możliwe najkrótszą drogę hamowania nawet podczas opadów atmosferycznych. Wykorzystanie specjalnej mieszanki gumy podczas produkcji sprawia, że opona ta nie ustępuje żywotnością wielu droższym marką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *