9 stycznia 2023

Najpopularniejsze modele opon letnich ze średniej półki – przegląd

Choć wielu kierowcom sezonowa wymiana opon kojarzy się raczej z przykrym i kosztownym obowiązkiem, ma ona ogromne znaczenie w kontekście komfortowej i bezpiecznej jazdy. Na szczęście rynek oponiarski w Polsce jest dość dobrze rozbudowany i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Szczególnie ciekawy wydaje się segment skupiający ogumienie ze średniej półki cenowej. Jeśli wykorzystujemy samochód do jazdy po mieście lub posiadamy kilku- lub kilkunastoletni pojazd nie ma sensu inwestować w drogie opony klasy premium, gdyż najprawdopodobniej nigdy nie rozwiną one swoich prawdziwych osiągów.

Przegląd opon letnich ze średniej półki cenowej

Jeśli chodzi o drogę hamowania na mokrej nawierzchni, jednym z najlepszych wzorów będzie Uniroyal Rainsport 5. Jest to jedna z niewielu opon z tego segmentu cenowego, która może pochwalić się najwyższej klasy oznaczeniem unijnym dotyczącym przyczepności opony na mokrej drodze. Nowoczesna mieszanka gumowa sprawia, że opona nie ściera się zbyt szybko oraz zachowuje swoje właściwości nawet po przejechaniu wielu tysięcy kilometrów. To świetny wybór dla kierowców ceniących bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Innym wartym uwagi ogumieniem jest Hankook Ventus Prime3 K125. Model ten jest polecany przez niemieckie automobilkluby. Podczas ubiegłorocznych niezależnych testów bezpieczeństwa opony te zebrały dobre noty, co w tym segmencie cenowym, wcale nie jest takie częste.

Osoby poszukujące opon o nieco wyższym indeksie prędkości, a przy tym trochę cichszych, uwagę powinny zwrócić na japoński model Falken ZE 914. Co prawda opona ta cechuje się nieco większymi oporami toczenia, co wpływa na ekonomikę jazdy, lecz jej stabilność i niska cena skutecznie rekompensują te niedociągnięcia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla samochodów kompaktowych. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, warto zaznajomić się także z opinią zaprzyjaźnionych kierowców.

Na jakie modela warto zwrócić uwagę?

Poszukując opon w klasie średniej, z pewnością warto zwrócić uwagę na takie marki jak Falken, Firestone, Uniroyal, Fulda czy Hankook. Są to opony gwarantujące doskonały stosunek ceny do jakości. Dlaczego o tym wspominamy? Dla wielu kierowców niezwykle ważny jest aspekt ekonomiczny. Pamiętajmy, że pozorna oszczędność przy zakupie opon może nas słono kosztować w przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze. Wybór opon z klasy średniej pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na komplecie, a przy tym otrzymujemy dobrej jakości opony, które radzą sobie w zmiennych warunkach atmosferycznych. W przeciwieństwie do wielu używanych czy importowanych z dalekiego wschodu opon, ogumienie to produkowane jest przez topowych światowych producentów. Dostęp do światowej technologii pozwala stworzyć opony o dobrych parametrach za atrakcyjną cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *