9 stycznia 2023

Opony bieżnikowane – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Opony bieżnikowane cieszą się popularnością wśród przedsiębiorców posiadających floty aut ciężarowych. Szacuje się, że nawet co piąta ciężarówka korzysta właśnie z takiego ogumienia. W ostatnich latach nad takim rozwiązaniem coraz częściej pochylają się także posiadacze samochodów osobowych, choć co prawda rynek ten dopiero raczkuje. Zaledwie 5% wszystkich pojazdów osobowych korzysta z opon bieżnikowanych.

Dlaczego firmy transportowe korzystają z ogumienia tego typu? Przede wszystkim z oszczędności. Opony bieżnikowane są znacznie tańsze niż nowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę coroczną liczbę kupowanych przez przedsiębiorstwa opon ciężarowych oraz ich cenę – wybór ten jest jak najbardziej uzasadniony. W przypadku samochodów osobowych opony bieżnikowane są nawet dwa razy tańsze niż nowe ogumienie.

Co to są opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane to produkty wtórne. Zużyte opony poddawane są zabiegowi nałożeniu nowego bieżnika w miejsce zużytego. Opony bieżnikowane nazywa się także regenerowanymi i oznaczane są symbole „regroovable”. Bieżnikować można opony zarówno letnie, jak i zimowe. Nie każdą oponę jednak można poddać takiemu procesowi. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest sprawdzenie opony za pomocą prób ciśnieniowych. Jeśli opona jest sprawa, a problemem jest tylko zużyty bieżnik – wówczas możemy przejść do jej regeneracji. Przyjmuje się, że nie powinno się regenerować opon starszych niż 5 lat.

Opony bieżnikowane zimowe – opinie na ich temat

Na rynku dostępne są opony bieżnikowane, letnie, całoroczne, a także zimowe. Najwięcej wątpliwości budzą te ostatnie, gdyż niezwykle ważne jest to, jak ogumienie zachowuje się w trudnych warunkach pogodowych. Jak się zachowują na śniegu opony poddane regeneracji? Dzięki głębokiemu bieżnikowi opony te cechują się dobrą przyczepnością, jednak nie są one tak wytrzymałe i skuteczne jak oryginalne, seryjne opony. Jeśli jednak dysponujemy ograniczonym budżetem i nie możemy pozwolić sobie na zakup kompletu oryginalnych opon, bieżnikowane ogumienie będzie z pewnością lepszym wyborem niż zakup używanych opon niewiadomego pochodzenia. Każda legalna zakupiona opona bieżnikowana przeszła szereg kontroli oraz posiada gwarancję producenta.

Opony bieżnikowane – czy warto się na nie zdecydować?

Oczywiście, że tak! Choć co prawda opony te charakteryzują się nieco gorszymi właściwościami niż nowe, oryginalne opony, warto wziąć pod uwagę tego typu ogumienie z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim opony bieżnikowane są tańsze nawet od najtańszych nowych modeli. Ponadto jest to rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne, gdyż zabieg bieżnikowania nie wpływa aż tak znacząco na środowisko, jak produkcja nowego ogumienia. Wiele opon poddanych regeneracji charakteryzuje się także głębszym bieżnikiem niż ich seryjne odpowiedniki, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Mimo wszystko należy mieć na uwadze, że jest to produkt wtórny – łatwiej może ulec uszkodzenia w przypadku wypadku, a także zregenerowane opony nie będą aż tak żywotne, jak nowe opony. Mimo wszystko bilans zysków i strat przeważa na plus, zwłaszcza jeśli zależy nam na ekonomicznych rozwiązaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *