9 stycznia 2023

Po ilu latach wymienić opony zimowe?

Wbrew obiegowej opinii, w Polsce nie ma prawnego obowiązku montażu opon zimowych. Każdy odpowiedzialny kierowca decyduje się jednak na ten krok w celu zapewnienia sobie, jak i swoim pasażerom komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Mało kto decyduje się na montaż nowych opon co zimę. Zwykle staramy się korzystać z nich, póki ich stan techniczny na to pozwala. Kiedy warto rozważyć wymianę opon? Lepiej wziąć pod uwagę liczbę przejechanych kilometrów czy liczbę sezonów, w których opona nam służyła?

Opony zimowe – podstawowe informacje

Czym się różnią opony zimowe od letnich? Przede wszystkim projektem bieżnika. Do ich produkcji stosuje się także inną mieszankę gumową, odporniejszą na niskie temperatury. W niektórych krajach europejskich przepisy wymagają stosowania opon zimowych – w Polsce oficjalnie takiego wymogu nie ma, jednak rezygnacja z wymiany opon na zimowe wiąże się z większym ryzykiem wypadku, a co za tym idzie utratą życia lub zdrowia. Zachęcamy więc do sezonowej wymiany ogumienia, jeśli nie jesteś posiadaczami opon całorocznych. Dobra opona zimowa powinna radzić sobie zarówno na zaśnieżonych, zabłoconym, jak i na suchym asfalcie. Doskonała przyczepność to jedna z najważniejszych cech, którą powinniśmy poszukiwać wśród zimowego ogumienia.

Sezon na opony zimowe – kiedy się zaczyna?

Ogólnie przyjmuje się, że opony zimowe powinniśmy zamontować w samochodzie w sytuacji, gdy temperatura na dworze spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tego progu letnie ogumienie nie radzi sobie już tak dobrze na drodze, jak jego zimowy odpowiednik. Wiele osób jednak wybiera metodę kalendarzową, w której przyjmuje się, że najlepszy czas na wymianę opon w Polsce to przełom października i listopada. Niestety, nadal jest sporo kierowców, którzy na wymianę opon decydują się dopiero w przypadku pierwszego śniegu. Jeśli nie chcemy spędzić pół dnia w kolejce do warsztatu, warto umówić wizytę zawczasu i wszystko zapisać w kalendarzu. Wszystko w myśl zasady – przezorny, zawsze ubezpieczony.

Jak rozpoznać zużytą oponę zimową?

Nowe opony zimowe mają zwykle bieżnik o głębokości około 8 milimetrów. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, minimalna głębokość bieżnika w przypadku samochodów osobowych, musi wynosić co najmniej 1,6 milimetra. Producenci jednak zalecają, aby wymieniać ogumienie, gdy głębokość bieżnika spadnie maksymalnie do 3 milimetrów. Poniżej tej wartości opona zaczyna poważnie tracić swoje funkcje. Nie tylko głębokość bieżnika ma jednak znacznie. Po jakim czasie wymienić opony zimowe na nowe? Z wiekiem ogumienie również traci swoje właściwości. Nawet jeśli fizycznie nasza opona charakteryzuje się całkiem niezłym bieżnikiem, przyjmuje się, że powinniśmy ją wymieniać co najmniej raz na pięć-siedem lat od daty jej wyprodukowania. Pozwoli nam to uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drogach, związanych z uszkodzeniem opony. Datę produkcji opon znajdziemy na jej boku. Określają ją zwykle cztery cyfry – pierwsze dwie oznaczają tydzień produkcji, kolejne dwie – rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *