9 stycznia 2023

Opony niskoprofilowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Wielu amatorów motoryzacji chętnie decyduje się na montaż opon niskoprofilowych w swoich samochodach. Ogumienie to doskonale wygląda oraz dobrze współpracuje z felgami ozdobnymi. To obok montażu felg aluminiowych jeden z najpopularniejszych rodzai tuningów kół. Rozwiązanie to ma zarówno sporo zalet, jak i wad, których warto być świadomym przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie opon tego typu. Co powinniśmy wiedzieć o ogumieniu niskoprofilowym?

Co to są opony niskoprofilowe?

O oponach niskoprofilowych możemy mówić wówczas, gdy wysokość ściany bocznej jest stosunkowo niewielka względem szerokości opony. Krótko mówiąc, jest to ogumienie, które posiada profil o wysokości odpowiadający najwyżej 55 procent szerokości opony. Na tego typu rozwiązania decydują się przede wszystkim właścicielem aut sportowych i drogich limuzyn. Wybór opon niskoprofilowych powinien być uzależniony przede wszystkim od wyglądu naszego pojazdu – podobnie sytuacja wygląda w przypadku ozdobnych felg. O tego typu rozwiązaniach powinni zapomnieć natomiast właściciele samochodów miejskich i kompaktowych, gdyż oprócz tego, że wygląd takiego kompletu będzie mocno ekstrawagancki, to będzie to po prostu zbędny wydatek. Oczywiście ostateczna decyzja należy do nas. Fani tuningu będą z pewnością zadowoleni.

Na polskim rynku sporą popularnością cieszą się opony niskoprofilowe 17”, choć często kierowcy sięgają także po opony niskoprofilowe 18”. Ogumienie to nie tylko efektywnie wygląda, ale także pozytywnie wpływa na jakość prowadzenia samochodu na suchej nawierzchni. Samochód wyposażony w opony tego typu świetnie radzi sobie podczas pokonywania zakrętu, jak również podczas hamowania na suchej nawierzchni. Niestety, rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Opony niskoprofilowe słabiej od klasycznych opon tłumią hałas i drgania, przez co najlepiej sprawdzają się na zadbanych, miejskich ulicach. Poza tym musimy na bieżąco kontrolować ciśnienie w oponach, gdyż jeśli będzie ono za niskie — nasze ogumienie stanie się znacznie bardziej podatne na uszkodzenia.

Opony niskoprofilowe – jakie ciśnienie?

Topowi producenci zalecają, aby w przypadku opon niskoprofilowych zachowywać ciśnienie nieco wyższe niż w przypadku klasycznych modeli. Większość kierowców decyduje się na dopompowanie opon o 0,2 bara więcej względem zwyczajnych opon. Pamiętajmy jednak, że nawet odpowiedniej klasy opony, mogą nie uchronić naszego podwozia przed uszkodzeniem, np. gdy będziemy zjeżdżać z wysokiego krawężnika. Opony niskoprofilowe 15” lub większe doskonale wyglądają i pozwalają lepiej kontrolować pojazd, jednak w kwestii praktyczności – zdecydowanie lepiej sprawdzają się klasyczne modele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *