9 stycznia 2023

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Większość Polaków traktuje wymianę opon jako przykry obowiązek. Robimy to zwykle z konieczności – boimy się stłuczek, poślizgów i mandatów. Część z nas preferuje opony całoroczne, jednak zdecydowana większość osób stawia na dwa komplety opon. Istnieje co najmniej kilka powodów dla których warto zmieniać jesienią opony na zimowe. Jeśli wykorzystujemy opony letnie tylko przy wyższych temperaturach powietrza, możemy być pewni, że posłużą nam one znacznie dłużej niż w przypadku zimowej jazdy na oponach letnich. Dzieje się tak, gdyż gumowa mieszanka w oponach letnich przystosowana jest do dużo wyższych temperatur. Dlaczego jeszcze warto wymieniać opony na zimowe?

Opony zimowe – w jakich krajach trzeba ich używać?

W Polsce co prawda nie ma prawnego obowiązku posiadania opon zimowych, ale można otrzymać mandat za zły stan ogumienia, który wynosi nawet 500 zł. Zgodnie z polskimi przepisami minimalna głębokość bieżnika umożliwiająca jazdę wynosi 1,6 milimetra. Mniejszy bieżnik narazi nas na mandat.

Obowiązek zakładania opon zimowych obowiązuje w Szwecji, Finlandii, Łotwie i Estonii. Ponadto w krajach skandynawskich dopuszczalna minimalna wysokość bieżnika wynosi 3mm, czyli niemal dwa razy więcej niż w Polsce. W Niemczech choć opony zimowe są wymagane, to przepisy nie są tak restrykcyjne. Jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów odnośnie opon zimowych są w Austrii, gdzie bieżnik musi mieć minimum 5mm. Na oponach letnich możemy tam zimą wyjechać, ale tylko w sytuacji, gdy mamy założone na nie łańcuchy. W Chorwacji z kolei obowiązek posiadania opon zimowych jest uzależniony od warunków atmosferycznych – są one wymagane w przypadku opadów śniegu.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Istnieje niepisana zasada, że opony powinniśmy wymieniać na zimowe, gdy temperatura za oknem spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Pogoda, zwłaszcza w ostatnich latach, jest w Polsce bardzo zmienna, dlatego warto rozważyć wymianę opon na zimowe już na początku lub w połowie października. Lepiej mieć założone “zimówki” dwa tygodnie wcześniej niż pewnego dnia mieć problem z dojazdem do pracy z powodu nagłej śnieżycy. Opony zimowe najlepiej sprawdzają się w Polsce od połowy października do połowy kwietnia.

Dlaczego warto wymienić opony na zimowe?

Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Opony zimowe dużo lepiej radzą sobie na oblodzonej czy ośnieżonej drodze – przede wszystkim charakteryzują się krótszą drogą hamowania, co zwłaszcza na ruchliwych drogach ma szczególne znaczenie. Pamiętajmy, że wymiana opon nie trwa długo, a dobre opony z pewnością wytrzymają więcej niż jeden sezon zimowy. Nie ma zatem co oszczędzać na bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Wypadek spowodowany złym ogumieniem może kosztować znacznie więcej niż naprawa samochodu. Za swoją lekkomyślność możemy zapłacić zdrowiem, a nawet życiem. Choć za brak zimowego ogumienia nie dostaniemy w Polsce mandatu, możemy mieć także kłopot z uzyskaniem stosownego odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *